• تاریخ: شهریور ۲۰, ۱۳۹۶
  • شناسه خبر: 8675

وزارت بهداشت و کشاورزی در نظارت بر واردات محصولات ترا ریخته اهمال می کنند

صابری اظهار داشت: بسیاری از سازمان‌های علمی و زیست‌محیطی جهانی نسبت به خطرات استفاده از گیاهان تراریخته و احتمال پیدایش بیماری‌های غیرقابل پیش بینی و درمان، و نیز اختلالات ژنتیکی هشدار داده‌اند. ...

محمدرضا صابری فعال دانشجویی دانشگاه زنجان، در گفت و گو با خبرنگار نسیم زنجان، اظهار داشت: کشت و واردات محصولات تراریخته نیازمند نظارت ها و سختگیری های جدی وزارت بهداشت و کشاورزی است.

صابری تشریح کرد: بسیاری از سازمان‌های علمی و زیست‌محیطی جهانی نسبت به خطرات استفاده از گیاهان تراریخته و احتمال پیدایش بیماری‌های غیرقابل پیش بینی و درمان، و نیز اختلالات ژنتیکی هشدار داده‌اند.

وی افزود: با اینکه کشور آمریکا در کشت و صادرات محصولات تراریخته در جهان پیشرو می باشد، ولی آکادمی پزشکی زیست‌محیطی آمریکا نیز به پزشکان هشدار داده است، برای تمام بیماران خود رژیم‌های غذایی فاقد مواد دستکاری شده ژنتیکی تجویز کنند.

این فعال دانشجویی در ادامه تصریح کرد: کشت و مصرف عمومی محصولات دستکاری‌شده ژنتیکی در اغلب کشورهای اروپایی به جز مزارع خاص و قرنطینه تحقیقاتی ممنوع است و با انواع قوانین سفت و سخت با واردات این محصولات برخورد می‌شود. به این ترتیب که واردات و مصرف این محصولات پرخطر حتی با حد تراریختگی زیر یک درصد نیز تنها با برچسب‌گذاری و قوانین احتیاط‌آمیز مجاز است.

وی با اشاره به دست های پشت پرده سرمایه داران صهیونیستی در شرکت های پیشرو محصولات تراریخته همچون مونسانتو، افزود: با این حال و با علم به پر خطر بودن این محصولات، نوعی اهمال و تساهل را در عملکرد نظارتی مسئولین ذی ربط داخلی مشاهده می کنیم که نگران کننده می باشد.

صابری در ادامه اظهار داشت: بسیاری از محصولات از جمله بیش از ۹۰ درصد از روغن خوراکی، بخش قابل توجهی از برنج و ذرت موجود در بازار ایران، دستکاری‌شده ژنتیکی هستند. همچنین آزادسازی کشت، واردات و صادرات و مصرف عمومی این محصولات در لایحه برنامه پنج‌ساله ششم توسعه مورد تأکید و اهتمام دولت قرار گرفته است. با این وضعیت لازم است که وزارت کشاورزی و بهداشت فکری به حال محصولات تراریخته وارداتی بکند.

وی تصریح کرد: متاسفانه برخی از مسئولان دولتی و آقازاده‌ها از واردات محصولات تراریخته به کشور سود سرشاری بدست می‌آورند و علت تبلیغات وسیع دولت بر ضد دانشمندان و متخصصین مخالف با عرضه بی‌قانون و گسترده این محصولات پرخطر در کشور برآمده از «منافع شخصی و باندی» است.