• تاریخ: آبان ۱۸, ۱۳۹۶
  • شناسه خبر: 9133

نمره دولت در خدمات اربعین، نه مثبت نه منفی

دولت در ماجرای اربعین می توانست بسیار بهتر از اینها عمل کرده و مشکلات زوار امام حسین (ع) را رفع کند؛ ولی در مجموع نمره دولت را نه می توان 20 دانست و نه صفر. ...

به گزارش نسیم زنجان، این حادثه‌ی راه‌پیمایی (اربعین) را شکر کنید. از جمله‌ی شاخه‌های شکر، یکی این است که این کار را برای کسانی که عاشق این کارند، آسان کنیم که مسئولیّت این به عهده‌ی مسئولان بخشهای مختلف کشور است. گاهی حوادثی پیش می‌آید؛ نگذارند این حوادث [تکرار شود]، پیشگیری کنند؛ این هم جزو شکر است. به‌هرحال این نعمت را قدر بدانیم، نعمت بزرگی است. و این ان‌شاءﷲ یک نعمت پایدار خواهد بود و برای ملّت ایران و ملّت عراق، مایه‌ی عزّت و سربلندی و افتخار خواهد بود.

بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با بسیجیان ۱۳۹۵/۰۹/۰۳

همانطور که در بیانات مقام معظم رهبری مشاهده کردیم، ایشان به مسئولین توصیه داشتند جهت شکرگزاریِ اجتماع عظیم اربعین، امور پیاده‌روی اربعین برای عاشقان این حرکت تسهیل شود. اما با کنکاش در تصمیمات اتخاذ شده در سال جاری به نکاتی برمی‌خوریم که حاکی از مسئله‌ی دیگریست.

قصد نگارنده از بیان این مطالب، متهم نمودن ستاد محترم اربعین نمی‌باشد و صرفا به جهت بیان برخی از مشاهدات می‌پردازیم به امید آنکه در سالیان آتی شاهد برطرف شدن این مشکلات خودساخته باشیم.

شاید نتوان مخاطرات جاده‌های مرزی را به عنوان یکی از مشکلات تازه بوجود آمده مطرح کرد، چراکه زیرساخت آن پیش از اپیدمی پیاده‌روی اربعین به همین سیاق بوده است. اما زائران محترم و مرزنشینان زحمت‌کش مشتاقانه منتظر عزم جدی سازمان‌های فرابخشی جهت تسریعِ تعمیر راه‌های منتهی به مرزها هستند تا به نوعی برکت غبار قدم‌های زائرین شامل حال مناطق محروم شود.

اختلال سامانه‌ی ثبت‌نامی با وجود تجربه‌ی چندساله‌ی ثبت‌نام یکی از مواردیست که روزهای ابتدایی شاهد آن بودیم. استقبال مشتاقان زائرین در روزهای ابتدایی نسبت به سالیان گذشته تاثیر زیادی بر کارکرد سامانه داشت اما تاثیر این اختلال بر قیمت تمام شده‌ی اخذ ویزا و افزایش چندهزار تومانی ویزا موجب سوءبرداشت از این حرکت می شود.

اختصاص حق بیمه‌ی ۱۷ درصدی به کارگزار، یکی دیگر از زمینه‌‌های افزایش هزینه‌ی اخذ ویزا را بوجود آورده بود و موجب ناراحتی زائران محترم شده بود و با رجوع به نظرات برخی از کارشناسان اقصادی در امر وجوهات دریافتی توسط بیمه، دریافت این وجه قابل چشم پوشی می‌توانست باشد.

هزینه‌ی دریافتی با عنوان خدمات هلال احمر، موضوعی بود که تعجب زائران را برانگیخت. این نوع هزینه تراشی با توجه به اصول تعریف شده‌ی جمعیت هلال احمر مبنی بر ارائه‌ی اکثر خدمات بصورت داوطلبانه، قابل تامل بود. اقدام این‌چنینی اینگونه متبادر می‌کرد که برخی‌ها زمینه را جهت اخذ وجه بیشتر و به‌نوعی درآمدزایی، مناسب دیدند و از آن بهره بردند.

افزایش دوبرابری هزینه‌ی تهیه‌ی بلیط اتوبوس‌ها که بخش قابل توجهی از سفر را به خود اختصاص می‌دهد، نیز قابل توجه است. بصورت تقریبی ۳۰ درصد هزینه‌ی سفر به کربلا و شرکت در راهپیمایی اربعین را ترابری این امر در ایران تشکیل می‌دهد. با توجه به توصیه‌ی مقام معظم رهبری مبنی بر تسهیل سفر، مناسب بود تا سازمان‌های ترابری کشور مدلی واقعی‌تر از هزینه‌ی ایاب و ذهاب ارائه کنند و صرفا با استفاده از واژه “خالی‌رو” هزینه‌های سفر را افزایش ندهند.

شاید افزایش دوبرابری هزینه‌ی ترابری، کمی واقعی‌تر جلوه کند و ازطرفی باری از سبد خرج‌کرد زائرین بکاهد و قدمی مثبت باشد در جهت زیارت ارزان مشتاقان.

علاوه بر آنچه که ذکر شد، بسته ماندن مرز خسروی و عدم تردد زائران از این مرز نیز از جمله مواردی‌است که می‌شود به آن پرداخت. بار ترافیکی سنگین مرز مهران و انسداد جاده‌ی مرزی در هر دو مسیر رفت و برگشت را با افزایش ترمینال‌های مرزی می‌توان کنترل کرد و شرایط بهتری را بوجود آورد.

در کنار این موارد، اگر بخواهیم جانب انصاف را رعایت کنیم، سفرهای خارجی در این مقیاس و حجم به عنوان یکی از پرترافیک ترین سفرهای خارجی برای یک کشور است و کنترل و تسهیل این مهم قطعا با درایت مسئولین امر صورت پذیرفته و منکر این موضوع نباید باشیم که عزیزان‌مان به حق در ستاد اربعین کشور زحمات زیادی را متحمل می شوند و باید دستمریزاد گفت.

افزایش گیت‌های ورود و خروج مرزها، امکانات رفاهی حداقلی در مرزها، ایجاد امنیت جاده‌ای در مسیرهای تردد مرزی با حجم بسیار زیاد، پارکینگ ها و حفاظت خودرویی صورت گرفته و مواردی از این دست، اقدامات قابل تحسینی است که از نظر زائران مغفول نخواهد ماند.