• تاریخ: بهمن ۱۷, ۱۳۹۶
  • شناسه خبر: 9845

نقدی بر صاحبان تریبون

چرا افرادی صاحب تریبون در نماز جمعه تلوزیون هیات،مساجد و دانشگاه ها با وجود این همه استدلال محکم در دفاع از جمهوری اسلامی به موارد و مطالب احساسی و غیر قابل استناد همچون رویا و خواب رو می آورند که موجب سوء استفاده دشمن ش ...

یا أیّها الّذین امنوا لا تقولوا راعنا و قولوا انظرنا و اسمعوا و للكافرین عذاب ألیم》

در دوران تبلیغ پیامبر مسلمانان برای اینکه به پیامبر اسلام بگویند که رعایت حال ما را بکن و اجازه تامل در سخنان را بده از واژه راعنا استفاده می کردند. این واژه معنای متفاوت منفی دیگری داشت که موجب تمسخر مسلمین توسط کفار شده بود. خداوند برای جلوگیری از این حمله رسانه ای دشمن این آیه را بر پیامبر اسلام نازل کرد که حتی به اندازه یک کلمه نیز نباید به دشمن فرصت سو استفاده داد.

حال بیایم به امروز نگاهی بیندازیم:

۱.چرا افرادی صاحب تریبون در نماز جمعه تلوزیون هیات،مساجد و دانشگاه ها با وجود این همه استدلال محکم در دفاع از جمهوری اسلامی به موارد و مطالب احساسی و غیر قابل استناد همچون رویا و خواب رو می آورند که موجب سوء استفاده دشمن شود.

۲.چرا در موضع گیری ها و اظهار نظرها وضعیت موجود جامعه را نسنجیده و روی حساسیت های موجود در جامعه مانور داده می شود فرض شود موضع شما منطبق بر متن اسلام باشد مگر پیامبر مکرم اسلام تبلیغ را به صورت پله پله و با مراعات وضعیت جامعه پیش نبردند

۳.در خصوص بسیاری از اظهار نظر ها مخصوصا درباره فضای مجازی در بخش حوزه های فنی آن چرا مشورت نگرفته تا متهم به بیسوادی نشویم .

۴.《وَاحْلُلْ عُقْدَةً مِنْ لِسَانِي》دعای  که حضرت موسی(ع) قبل از مراجعه به فرعون و به جهت رفع لکنت زبانش قرائت کرد آیا ما نباید از با توجه به آیه اول این متن و همچنین آیه مذکور از تریبون دادن به افرادی که به علل مختلف  از جمله کهولت سن لحن نامناسب گریه گونه و… بپرهیزیم و از سواد و توانایی های این عزیزان در جاهای دیگر استفاده کنیم.

۵.خداوند متعال هنگام بعثت پیامبران برای جذب بیشتر در تبلیغات غالبا  از افراد خوش چهره استفاده می نمود

آیا ما امروز در انتخاب افرادی که در تریبون های نماز جمعه و… مشغول سخنرانی هستند استفاده میکنیم؟ یا همیشه از افرادی بهره میبریم که کافیست چند عکس از آنها در حال صحبت کردن منتشر شود و زمینه تمسخر ضد انقلاب و دشمن را فراهم آورد؟!!

امیرحسین شکوری- فعال دانشجویی دانشگاه زنجان