• تاریخ: اسفند ۱۱, ۱۳۹۶
  • شناسه خبر: 10020

مجمع سلامت استان راهکار مؤثر برای مشارکت همه سازمان‌ها و نهادها است

استاندار زنجان تصریح کرد: برای رسیدن به سلامت در سطح استان و کشور، تشکیل مجمع در دستور کار جامعه و نظام قرار گرفت تا همه دست به دست هم دهیم و با استفاده از ظرفیت بزرگ جامعه، مردم و همکاری نهادها و سازمان‌ها، سلامت را برا ...

به گزارش نسیم زنجان، مهندس اسداله درویش‌امیری، استاندار زنجان، در اولین مجمع سلامت استان که در مرکز همایش‌های بین‌المللی روزبه دانشگاه علوم پزشکی زنجان برگزار شد، اظهار داشت: هر روزی که امنیت و سلامت نداشته باشیم و ناامنی و ناسلامتی در زندگی حضور داشته باشد، آن روز است که ظرفیت امنیت و سلامت را درک می‌کنیم.
استاندار زنجان با بیان اینکه سلامت جامعه در گرو مشارکت سازمان‌ها و عموم مردم است، تصریح کرد: همه باید پیوسته و با هم برای سلامتی خود و بقیه تلاش کنند و درکنار هم، سلامت جامعه را تضمین کنند.
وی افزود: در این راستا، برای داشتن جامعه سالم همه باید دست به دست هم دهیم، چراکه اگر سلامت برای همه ایجاد شود، با کمترین هزینه می‌توان بهترین خدمات را ارائه کرد.
مهندس درویش‌امیری با تاکید بر اینکه سلامتی برای هر کسی نعمت بزرگی است، بیان داشت: به محض اینکه سلامت جامعه به هم بخورد و اتفاقی بیفتد که بوی ناسلامتی بدهد، همه احساس نگرانی می‌کنیم.

استاندار زنجان بیان کرد: مجمع سلامت به دنبال این است که نظام سلامت را اجتماعی، عمومی و همگانی کند و همچنین برگزاری مجمع سلامت استان، به عنوان راهکار موثر برای مشارکت همه سازمان‌ها و نهادها است.
وی اظهار کرد: برای رسیدن به سلامت در سطح استان و کشور، تشکیل مجمع در دستور کار جامعه و نظام قرار گرفت تا همه دست به دست هم دهیم و با استفاده از ظرفیت بزرگ جامعه، مردم و همکاری نهادها و سازمان‌ها، سلامت را برای خود و بقیه به ارمغان بیاوریم.
مهندس درویش‌امیری با تاکید براینکه همه دستگاه‌ها باید به وظائف خود در حوزه سلامت عمل کنند، یادآور شد: تنها وزارت بهداشت متولی سلامت نیست و همه دستگاه‌ها و سازمان‌ها باید به وظائفی که در حوزه سلامت دارند، عمل کنند.
استاندار زنجان اذعان کرد: همه باید در برقرای جامعه سالم مشارکت کنند و هرکسی و هردستگاهی در جایگاه خود به نقش اساسی که در حوزه سلامت دارد، عمل کند.
وی با بیان اینکه مسائل اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی نقش مهم و پررنگی در سلامت جامعه دارند، تصریح کرد: در حوزه فرهنگی محتاج تغییر رفتار اجتماعی و درک صحیح جامعه از آن‌چه که به سلامت جامعه آسیب می‌زند، هستیم، در حوزه اجتماعی لازم است بدانیم که چگونه و با چه رفتار صحیحی سلامت جامعه را برقرار کنیم و در حوزه اقتصادی نیز نقش صنایع معدنی و جهاد کشاورزی در حوره سلامت حائز اهمیت است.
مهندس درویش‌امیری افزود: بیش از ۵۰ درصد از مطالعات بر مولفه‌های موثر بر سلامت، موبوط به مسائل اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی است و مشارکت در حوزه زیرساخت‌های سلامت؛ مشارکت بین بخشی و مسئولیت اجتماعی است.

دکتر محمدمهدی گلمکانی، مشاور معاون اجتماعی وزارت بهداشت و مدیرکل اداره مولفه‌های اجتماعی موثر بر سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در مجمع سلامت زنجان اظهار داشت: دین مقدس اسلام، حاوی نکات غنی و ظریف از بهداشت کامل در زندگی فردی و اجتماعی است که عمل به این توصیه‌های بهداشتی، ضامن سلامت فردی و اجتماعی فرد است.
وی با اشاره به آیه ای از قرآن کریم بر سلامت، مشارکت و مسئولیت‌پذیری از منظر آموزه‌های دینی تاکید کرد و افزود: اسلام حضور فعال و مشارکت امت را در همه عرصه‌ها واجب دانسته و هرگونه گوشه‌نشینی و رهبانیت را ناپسند شمرده است و همچنین مشارکت انسان‌ها را ضامن بقای اجتماعی و معرف جوامع پویا دانسته است.
دکتر گلمکانی تصریح کرد: سلامت فقط نبود بیماری نیست، بلکه سلامت شامل سلامت جسمی، روانی، معنوی و اجتماعی است.
مدیرکل مولفه‌هایی اجتماعی موثر بر سلامت وزارت بهداشت با اشاره به اینکه در گذشته بیماری‌های واگیردار بیشتر بود، افزود: اکنون وضعیت تغییرکرده و با گسترش زندگی شهرنشینی، بیماری‌های واگیردار کم و بیماری‌های غیرواگیر افزایش یافته است.
دکتر گلمکانی با بیان اینکه عوامل اجتماعی و اقتصادی در سلامت نقش اساسی دارند، بیان کرد: متاسفانه به بهانه اشتغال برخی از تهدیدکننده‌های سلامت از جمله سیگار تولید می‌شود.
وی با اشاره به استانداردنبودن خودروهای تولیدی داخل، اظهار کرد: کارخانه‌های خودروسازی با کمترین استاندارد خودرو تولید می‌کنند که اینها تهدیدکننده سلامت هستند.
مشاور معاون اجتماعی وزارت بهداشت با تاکید بر سازماندهی مردم و افزایش مشارکت آنها، تصریح کرد: باید صداهای خاموش جامعه را در نظر گرفت و افراد نیازمند را شناسایی کرد.
مدیرکل مولفه‌هایی اجتماعی موثر بر سلامت وزارت بهداشت با بیان اینکه نیازمند مشارکت مسئولانه سازمان‌ها در بحث سلامت هستیم، افزود: هریک از اقدامات سازمان‌ها می‌تواند در جهت تقویت سلامت باشد و بدترین سم نیز بی‌تفاوتی و ناامیدی است.
دکتر گلمکانی ادامه داد: به گروه معلولان باید توجه داشت و این قشر باید در تصمیم‌گیری‌ها و تصمیم‌سازی‌ها نقش داشته باشند.
وی با تاکید بر حفظ ارتباط با مردم، خاطرنشان کرد: در حوزه سلامت باید از محلات شروع کرده و آنها را توان‌مند سازیم و جهت استفاده از ظرفیت‌های مردمی، نباید از مردم فاصله بگیریم.