• تاریخ: مرداد ۲۴, ۱۳۹۶
  • شناسه خبر: 8451

سواد به درک، فقط مدرک/با پول می توان علم هم خرید!

قطعا و یقینا از چنین دانشجویانی، دانشمند تحویل جامعه نخواهیم داد؛ چرا که اصلا شیوه جویندگی دانش را به ایشان نیاموخته ایم و دانشجو را بی نیاز از هر گونه تلاش برای کسب دانش، وابسته به مدرک کرده ایم. ...

به گزارش نسیم زنجان، امروز فرامرز طهماسبی رئیس دانشگاه پیام‌نور مرکز قیدار در گفت‌وگو با فارس از شرایطی برای کسب مدرک در این دانشگاه گفت، که به خوبی ضعف بزرگ نظام آموزشی کشور را یادآور می شود.

طهماسبی در ابتدا با بیان اینکه دانشگاه پیام‌نور مرکز قیدار با کیفیت مطلوب!! آموزشی اقدام به جذب دانشجو می‌کندگفت: «امکان تحصیل بدون حضور در کلاس، دارا بودن امتیاز ویژه برای شاغلان و کارمندان از جمله موضوعاتی است، که مورد توجه این دانشگاه برای فراهم ساختن زمینه تحصیل است.

رئیس دانشگاه پیام‌نور مرکز قیدار با اشاره به اینکه تحصیل در این دانشگاه مورد تایید وزارت علوم و قابل ترجمه است، گفت: در این دانشگاه زمینه تحصیل رایگان خانواده‌ شهدا، ایثارگران و کمیته امداد و بهزیستی فراهم شده است.

طهماسبی با اشاره به اینکه برای سهولت در امور دانشجویان امکان انتخاب محل آزمون پایان تیم در شهرهای دیگر فراهم شده است، افزود: ارائه مشاوره به دانشجویان و همچنین کیفیت بالای آموزشی از دیگر مزایای تحصیل در این دانشگاه است.

وی با اشاره به اینکه رشته‌های قابل پذیرش دانشجو در زنجان شامل پژوهشگری اجتماعی، تعاون و رفاه اجتماعی، حقوق، علوم تربیتی و علوم سیاسی است، گفت: فقه و مبانی حقوق اسلامی،‌ فلسفه و کلام اسلامی، حسابداری، روانشناسی، علوم اقتصادی از رشته‌هایی است که دانشجو در آن پذیرش می‌شود.

رئیس دانشگاه پیام‌نور مرکز قیدار با بیان اینکه علوم ورزشی، مدیریت بازرگانی، مدیریت دولتی، ترویج و آموزش کشاورزی، مهندسی شیلات از دیگر رشته‌های قابل پذیرش در دانشگاه پیام‌نور است، بیان کرد: مهندسی علوم دامی، اقتصاد کشاورزی، زبان و ادبیات انگلیسی، مترجمی زبان انگلیسی و مهندسی کامپیوتر از دیگر رشته‌هایی است که دانشگاه پیام‌نور در آن دانشجو پذیرش می‌شود.»

مشاهده همین مصاحبه کوتاه، به درستی عمق فاجعه در نظام آموزشی کشورمان را به مخاطب نشان می دهد.

یکی از مشکلات بزرگ امروز در نظام آموزشی ما، مشکل مدرک گرایی و اهدای فله ای مدرک به دانشجویانی است که به واسطه شرایط فوق آسان کسب مدرک، اندک دانش و تجربه ای در رشته تحصیلی خود نخواهند داشت.

زمانی که دانشجویی که در ظاهر بایستی جوینده علم و دانش باشد، صرفا با پرداخت پول به فلان واحد دانشگاهی، بدون حتی یک ثانیه حضور در کلاس و به تبع آن عدم انجام هر گونه کار پژوهشی، صرفا پایان ترم یک امتحانی می دهد و به هر نحوی که شده به مراد خود؛ یعنی کسب مدرک، می رسد.

قطعا و یقینا از چنین دانشجویانی، دانشمند تحویل جامعه نخواهیم داد؛ چرا که اصلا شیوه جویندگی دانش را به ایشان نیاموخته ایم و دانشجو را بی نیاز از هر گونه تلاش برای کسب دانش، وابسته به مدرک کرده ایم.

یقینا این مشکل صرفا محدود به دانشگاه پیام نور قیدار نیست و این دانشگاه مشتی از نمونه خروار خروار نقص و بی تدبیری و شلختگی در نظام آموزشی کشور ماست که بلایی جبران ناپذیر بر سر علم و علم آموزی در کشور خواهد آورد.