• تاریخ: بهمن ۲۲, ۱۳۹۶
  • شناسه خبر: 9906

سرطان های پستان، پروستات، ریه و روده بزرگ، بیشترین میزان بروز را در جهان دارد

معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی زنجان با اشاره به اینکه سرطان روده بزرگ در جهان بعد از سرطان‌های پستان و پروستات و ریه، چهارمین سرطان با بیشترین میزان بروز است، گفت: میزان بروز سرطان روده بزرگ در ایران به ازای هر یکصد هز ...

به گزارش نسیم زنجان، محمدرضا صائینی معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی زنجان با اشاره به اینکه سرطان روده بزرگ در جهان بعد از سرطان‌های پستان و پروستات و ریه، چهارمین سرطان با بیشترین میزان بروز است، گفت: میزان بروز سرطان روده بزرگ در ایران به ازای هر یکصد هزار نفر، بیش از ۱۱ نفر است، در حالی که متوسط جهانی آن ۱۷ نفر است.
صائینی ادامه داد: روده بزرگ از اعضای دستگاه گوارش است که از آپاندیس شروع شده و به راست روده یا رکتوم ختم می‌شود و به شکل یک علامت سوال بزرگ روده کوچک را احاطه می‌کند.
معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی زنجان اظهارکرد: سرطان روده بزرگ در بخش کولون و یا رکتورم شکل می‌گیرد و در مراحل اولیه هیچ گونه علایمی ندارد و در صورت تشخیص زود هنگام، پیش آگاهی خوبی داشته و قابل درمان است.
وی با اشاره به اینکه خوشبختانه سرطان روده بزرگ یکی از قابل پیشگیری‌ترین سرطان‌ها است، افزود: نه تنها می‌توان با تغییر در شیوه زندگی احتمال پولیپ یا سرطان روده بزرگ را کاهش داد، بلکه با انجام اقدامات غربالگری و تشخیص زود هنگام، می‌توان پولیپ یا سرطان را در مراحل اولیه شناسایی و به موقع درمان کرد.
صائینی افزود: در برنامه غربالگری و تشخیص زودهنگام سرطان روده بزرگ، هدف شناسایی بیماران مشکوک به سرطان روده بزرگ و ارائه خدمات مناسب در سطوح مختلف شبکه بهداشتی درمانی است و تمام افراد ۵۰ تا ۶۹ سال به صورت رایگان مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.
معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی با بیان اینکه عوامل خطر سرطان روده بزرگ به دو دسته تقسیم می‌شوند، تصریح کرد: بخشی از این عوامل نظیر افزایش سن، سابقه خانوادگی پولیپ یا سرطان روده بزرگ و بیماری‌های ارثی غیر قابل اصلاح است و بخشی دیگر شامل فعالیت بدنی ناکافی، افزایش وزن، مصرف الکل، مصرف دخانیات، مصرف روزانه بیش از ۸۰ تا ۹۰ گرم گوشت قرمز، مصرف کم میوه و سبزی‌ها که می‌توان با اصلاح شیوه زندگی آن را تغییر داد.
وی خاطرنشان کرد: مهم‌ترین علایم مشکوک به سرطان روده بزرگ شامل خونریزی دستگاه گوارش تحتانی در طی یک ماه اخیر، یبوست در طی یک ماه اخیر، اسهال، درد شکم و احساس پر بودن مقعد پس از اجابت مزاج، کاهش بیش از ده درصد وزن بدن در طی شش ماه گذشته است.
صائینی در پایان اظهار داشت: تشخیص زودهنگام و غربالگری این سرطان با تست فیت انجام می‌شود و سرطان روده بزرگ و پولیپ‌های باعث خونریزی و ایجاد خون در مدفوع می‌شود، اما این خون آن قدر کم است که با چشم دیده نمی‌شود؛ بلکه باید با انجام آزمایش آن را تشخیص داد. تست فیت که در پایگاه‌های سلامت و خانه‌های بهداشت به‌صورت رایگان جهت افراد ۵۰ تا ۶۹ سال انجام می‌شود، بهترین شیوه برای تشخیص خون مخفی در مدفوع است.