• تاریخ: اسفند ۲۲, ۱۳۹۶
  • شناسه خبر: 10066

خانواده‌ها در اتصال یا انفصال سلامت نقش موثر و مهمی دارند

دکتر فاطمی اظهار داشت: هرچه خانواده در دسترس عاطفی باشند در سلامت روان افراد موثر است. کارکردن بر روی مشترکات خانواده یکی از راه‌های بهبود سلامت عاطفی در خانواده است. ...

به گزارش نسیم زنجان، دکتر سید محسن فاطمی، استاد روان‌شناسی و مدرس دانشگاه هاروارد، در سالن همایش‌های بین‌المللی روزبه دانشگاه علوم پزشکی زنجان اظهار داشت: در حوزه تقویت‌کننده‌های سلامت روان، خانواده‌ها از چه فعالیتی می‌توانند برخوردار باشند و چگونه می‌توانند تسهیل‌کننده سلامت روان در سطح گسترده‌ای برای همه به حساب بیایند.
دکتر فاطمی با بیان اینکه آدم‌هایی که اضطرابی هستند، شاخص‌هایشان با سبک‌های اجتنابی و ایمن متفاوت است، گفت: در رفتارهای بعدی این افراد، در حوزه‌های مختلف ازجمله سلامت، می‌تواند آثار مختلفی را نشان دهد.
وی به تشریح ویژگی‌های آدم‌های اضطرابی پرداخت و تصریح کرد: این افراد میل بسیار زیاد به صمیمیت دارند، به صمیمی‌شدن زود روی می‌آورند و از آن استقبال می‌کنند، اما وقتی صمیمی شدند همواره نگران این هستند که این فرد مقابل اگر برود چه خواهد شد و بسیار نگران رفتن آن فرد هستند.
دکتر فاطمی افزود: بنابراین همواره این اضطراب، تشویش و نگرانی در رفتار آنها کاملا مشهود و مشخص است و در رابطه‌ها بیش ازحد نسبت به احساس خطر، حساس و هشیار هستند.
مدرس دانشگاه هاروارد اظهار داشت: دیگر ویژگی آدم‌های اضطرابی، شتابزده عمل کردن است و بخاطر همین شتابزدگی، فعالیت‌هایشان همیشه با درستی همراه نیست.
وی تشریح کرد: در مقابل، آدم‌های اجتنابی‌؛ بی‌تفاوتی، فردی و عدم حساسیت نسبت به پاسخ‌های عاطفی نشان می‌دهند و از دیگر ویژگی‌های اجتنابی‌ها این است که پیام‌های متناقض می‌دهند و به خاطر این رفتار متناقض، برای فرد مقابل همواره این تشکیک وجود دارد که آیا او مرا دوست دارد یا ندارد.
این استاد روانشناسی با اشاره به اینکه ویژگی دیگر اجتنابی‌ها این است که بیشتر از دیگری‌ صحبت می‌کنند، تصریح کرد: آن دیگری بسیار ایده‌آل است و معنایش این است که تو آن دیگری نیستی که ایداه‌آل من است و همچنین این افراد احساس بی‌تفاوتی نسبت به احساس طرف مقابل و احساس بی‌معنا بودن به طرف مقابل در رابطه‌های اجتماعی را نیز دارند.
دکتر فاطمی با بیان اینکه پژوهش‌های مختلف نشان می‌دهد که آدم‌های اضطرابی با اجتنابی‌ها جفت و جور می‌شوند، خاطرنشان کرد: به دلایل مختلف رفتاری و روان‌شناختی، جوری اتفاق خواهد افتاد که همدیگر را پیدا ‌کنند.
وی افزود: دلیلش این است که اضطرابی‌ها و اجتنابی‌ها، این سیکلی که در ارتباط این‌ها به وجود می‌آید، مولفه‌های ذهنی آنها را تایید خواهد کرد و چون اجتنابی‌ها پس می‌زنند و از خود بی‌توجهی، اجتناب و استنکاف نشان می‌دهند و اضطرابی‌ها تضرع و التماس بیشتری را نشان می‌دهند.
دکتر فاطمی بیان داشت: این تفاوت باعث می‌شود که احساس قدرت و کنترل به اجتنابی‌ها بیشتر داده شود و اضطرابی‌ها باز ذهنشان تایید ‌کند که باید برای صمیمیت و نزدیکی، بیشتر تلاش کنند.
استاد روانشناسی دانشگاه هاروارد خانواده‌ها را یکی از مهم‌ترین نقش‌ها در ایجاد سلامت دانست و گفت: پایه بسیاری از بیماری‌ها و سلامت‌، خانواده است؛ چرا که بسیاری از رفتارها نیز ریشه در خانواده دارد.
دکتر فاطمی با اشاره به اینکه اضطراب مهم‌ترین عامل از بین رفتن سلامت است، عنوان کرد: خانواده‌ها در اتصال یا انفصال سلامت نقش موثر و مهمی دارند.
دکتر فاطمی با بیان اینکه هرچه خانواده در دسترس عاطفی باشند در سلامت روان افراد موثر است، اظهار داشت: یکی از دسترسی‌ها، توجه به نیازها، خواسته‌ها و کمبودهای اعضای خانواده خود است.
وی تشریح کرد: تمنای عاطفی به دو گونه آشکار و نهان است که نوع بیان تمناها در افراد و در شرایط خاص متفاوت است و هرچقدر کوری وکری عاطفی در خانوادها بیشتر باشد، میزان سلامت روان کاهش پیدا می‌کند و این درحالی است که پاسخ درست به نیازهای عاطفی می‌تواند عاملی برای افزایش سلامت روان افراد باشد.
این مدرس دانشگاه اضافه کرد: خانواده‌های آسیب‌پذیر گذشته را به تلخی یاد می‌کنند و در محیط زندگی آنان فضای سلامت کمرنگ شده و به سختی اقدام به تبادل اطلاعات می‌کنند، همچنین در خانواده‌های آسیب‌پذیر، هتک حرمت، تخریب و استهزاء بالا است و برچسب‌زنی‌ها کلی است و افراد در این خانواده‌ها مشکلات را به عموم تعمیم می‌دهند.
دکتر سید محسن فاطمی خاطرنشان کرد: کارکردن بر روی مشترکات خانواده یکی از راه‌های بهبود سلامت عاطفی در خانواده است. افراد باید در حوزه‌های مختلف یادآوری کنند که دارای چه اشتراکاتی هستند.