• تاریخ: مرداد ۵, ۱۳۹۶
  • شناسه خبر: 8320

تضعیف نهادهای انقلابی از سوی امریکا مهمترین دلیل تحریم های جدید است/ مردم تا کی باید هزینه اعتماد به دشمن را بپردازند؟

بسیج دانشجویی استان زنجان در بیانیه پیرامون نقض روح و جسم برجام از سوی آمریکا و تحریمهای جدیدش علیه ایران تاکید کرد: مهمترین دلیل اعمال تحریم های جدید از طرف دولت آمریکا تضعیف نهادهای انقلابی و ایجاد شکاف در جامعه می باش ...

به گزارش نسیم زنجان، بسیج دانشجویی زنجان پیرامون نقض روح و جسم برجام از سوی آمریکا و تحریمهای جدیدش علیه ایران بیانیه ای صادر کرد.

متن بیانیه به شرح ذیل است:

برای چندمین بار پیاپی شاهد وضع تحریم‌های جدید از طرف آمریکا بودیم که به اذعان وزیر امور خارجه، این اقدامات با روح و متن برجام تعارض دارد. تحفه جدید مجلس سنای امریکا برای ایران اثبات دیگری بر این مدعاست که امریکایی‌ها اساسا اعتقادی به اجرای تعهداتشان در برجام ندارند. این تحریم‌ها که اتفاقات بسیار ناگواری برای برخی نهادهای مقدس جمهوری اسلامی رقم خواهند زد.

دستگاه دیپلماسی کشورمان اعلام کرده است که متاسفانه تاکنون آمریکا در حد بسیار نازل این توافق نامه برجام را قبول داشته و به آن پایبند مانده است و با سیاست های نادرست خود قادر به حمایت از روح این توافق نامه نبوده و در نتیجه به ایران این اجازه را نداده تا به حد کامل از منافع این توافق نامه به صورتی که باید بهره ببرد. شنیدن این بیانات از طرف دستگاه دیپلماسی کشورمان بسیار جای شکرش باقی است. طبق گفته های  رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان  که گزینه «خروج از برجام» روی میز ایران است ولی باید در نظر داشت که در علم روابط بین الملل در بررسی سیاست های خارجی کشورها، یک سیاست اعمالی هست و یک سیاست اعلامی؛

حال این سوال مطرح می شود که آیا واقعا وقت آن نرسیده سیاست های اعمالی به صورت اقدام عملی متقابل مورد توجه قرار گیرد؟ سیاست مداران برای تصمیم های راهبردی ناظر  به کشور ها اول به سیاست های اعمالی آن توجه می کنند تا سیاست اعلامی. حال که سنای آمریکا طرح تحریم جدید ایران راتصویب کرد وطبق صحبت های وزیر محترم خارجه، تحریم ها نقض برجام نیست! اگر نقض برجام نیست پس چه چیزی است اینکه آمریکا به تعهداتش عمل نکرده است و اگر دوباره مذاکره می کردیم، مطالبات متفاوتی داشتیم!

بهتر بود مشخص می شد دقیقا تفاوت در نوع تحریم ها ممکن بوده باشد، یا تفاوت در برجام ذلت بارتر تحریم های جدید علاوه بر آنکه اشخاص و شرکت های مرتبط با برنامه موشکی ایران را در معرض تحریم قرار می دهد، دولت آمریکا این اجازه را می دهد به بهانه حمایت از تروریسم و نقض حقوق بشر، تحریم های جدیدی را علیه ایران وضع کند و در واقع اعمال تحریم های سنا به مثابه نقض برجام وخالی شدن برجام از اعتبار است. باید به این مسئله توجه کرد که چرا دستگاه دیپلماسی کشورمان  این چهار سال گذشته پیشرفت اقتصادی و بهبود معیشت مردم را معطل مذاکرات کرده است؟

باید به این مسئله مهم اشاره کرد مهمترین دلیل اعمال تحریم های جدید از طرف دولت آمریکا تضعیف نهادهای انقلابی و ایجاد شکاف در جامعه می باشد.

سوال اینجاست که تا چه زمانی نهاد های مسئول جمهوری اسلامی باید در برابر این رفتارها و اقدامات خصمانه دشمن رفتار منفعلانه داشته باشند؟

تا چه زمانی بایستی مردم و این ملت شریف هزینه اعتماد به آمریکا از سوی برخی مسئولین را بپردازند و در آتش دیپلماسی دولت اعتدال بسوزند و نهادهای ناظر نسبت به اینگونه اقدامات سکوت اختیار کنند؟ سوال مهمتر آن است که آیا وضع تحریم های جدید ناقض بندهای صریح قانون وضع شده مجلس و هم چنین دستورات مقام معظم رهبری به رئیس جمهور نیست؟با توجه به دستور صریح رهبر معظم انقلاب و هم چنین قانون مجلس، در برابر وضع هرگونه تحریم، دولت موظف به متوقف کردن برجام است. متاسفانه امروز مجلس شورای اسلامی که خود بایستی حافظ قوانین به تصویب رسیده خود باشد هیچ نظارت و مراقبتی نسبت به بندهای مصوب خود نداشته و در حالی که تحریم‌های جدید آمریکا ناقض بندهای گفته شده است هیچ گونه اقدامی از سوی آنها انجام نگرفته است. با گذشت حدود دو سال، برجام نشان داده است که این توافق نامه نه تنها فایده ای برای ملت نداشته است حتی از روح و جسم خود نیز در مقابل تعرض آمریکایی‌ها نمی‌تواند محافظت کند.

ما دانشجویان انقلابی و بسیجی استان زنجان ضمن محکوم کردن تحریم های جدید آمریکا قویا و صریحا از اعضای شورای نظارت بر برجام مطالبه می‌کنیم که حقوق مردم، هرچه سریعتر و در اسرع وقت با توجه به بند سوم قانون مجلس و همچنین دستور مقام معظم رهبری به رئیس جمهور در این راستا، اقدام متقابل و متناسب با این عمل خصمانه آمریکایی‌ها را انجام داده و با توقف اجرای یک سویه و تمام عیار برجام در ایران و نقض و تجاوز از روح و جسم آن توسط طرف آمریکاییها، از منافع ملت شریف ایران در قبال این خسارت محض دفاع کرده و از هزینه تراشی بیشتر برای نظام و مردم، با ادامه خودخواهانه به این توافق صرف نظر کنند.

همچنین اعلام می داریم سکوت و انفعال این شورا در قبال اقدامات این چنینی و خاصه اقدام اخیر آمریکایی‌ها، در افکار عمومی معنایی جز خیانت به حقوق ملت و انفعال ذلیلانه در برابر دشمنان قسم خورده ملت ایران را نخواهد داشت و از نمایندگان محترم استان زنجان در مجلس شورای اسلامی نیز می خواهیم در قبال این عهد شکنی آشکار و نقض چندین باره برجام سکوت را شکسته و نسبت به این موضوع موضع فعالانه داشته و نگذارند حقوق ملت و عزت ایرانی به پای خوش خیالی و اعتماد بیش از حد به غرب پایمال گردد.