• تاریخ: شهریور ۱۵, ۱۳۹۶
  • شناسه خبر: 8644

اهمیت تفکیک در جمع آوری و بازیافت زباله های شهر زنجان

فعال دانشجویی دانشگاه زنجان، اظهار داشت: در حال حاضر زباله های شهری در زنجان به صورت انباشته و تفکیک نشده جمع آوری می شوند که سبب اتلاف مواد مفید آن ها می گردد. ...

ابوالفضل محسنی فعال دانشجویی دانشگاه زنجان در گفت و گو با خبر نگار نسیم زنجان، اظهار داشت: در دنیای امروز، تفکیک اصولی زباله ها و بازیافت آن ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

محسنی تشریح کرد: نام دیگر زباله، طلای کثیف است. این به این ‌معناست که در صورت مدیریت صحیح بازیافت، زباله ها و پسماند ها بسیار مفید و سود زا هستند.

وی افزود: اما در صورت عدم مدیریت صحیح، رها شدن آن ها در طبیعت می تواند معضلات بسیار خطرناکی را ایجاد کند.

محسنی در ادامه تشریح کرد: برحی از مواد شیمیایی و صنعتی هزاران سال طول می کشند که در محیط تجریه گردند و در عین حال سبب آلودگی خاک و سفره های زیر زمینی می شوند.

وی ضمن اشاره به روند بازیافت زباله ها در کشور های توسعه یافته، افزود: برخی از این کشور ها همانند سوئد، موفق به بازیافت بیش از ۹۰ درصدی زباله ها شده اند که می توانند الگوی مناسبی برای کشور ما به شمار روند.

این فعال دانشجویی ضمن انتقاد از عملکرد شهرداری زنجان در این زمینه، تصریح کرد: متاسفانه فرایند جمع آوری وتفکیک زباله ها در شهر زنجان مطلوب نمی باشد.

وی افزود: در حال حاضر زباله های شهری در زنجان به صورت انباشته و تفکیک نشده جمع آوری می شوند که سبب اتلاف مواد مفید آن ها می گردد.

محسنی ادامه داد: شهرداری باید در سطح شهر زباله های حاوی مواد پلاستیکی، فلزات، شیشه و زباله های تر را در سطل هایی به صورت مجزا جمع آوری و تفکیک کند.

وی با اشاره به بحران کم آبی و قطع درختان به منظور تولید کاغذ، تصریح کرد: حجم بالایی از زباله های کاغذی در اثر عدم تفکیک و مخلوط شدن با زباله های تر اتلاف گردیده و در طبیعت رها  می شوند.

این فعال دانشجویی نشر شیرابه های زباله ای را تهدید بزرگی برای محیط زیست دانسته و افزود: بسیاری از آلودگی ها و بیماری ها، از عدم مدیریت و نگه داری صحیح این مواد ناشی می گردد.

محسنی در پایان اظهار داشت: امیدواریم که علاوه بر بهبود فرهنگسازی و عملکرد مردم در این زمینه، بازیافت زباله ها در زنجان صورت بگیرد که این اقدام، حرکت بزرگی در جهت بهسازی محیط زیست در استان به شمار خواهد رفت.