• تاریخ: آبان ۲۰, ۱۳۹۶
  • شناسه خبر: 9153

آمارها با واقعیات نمی خواند/شبهات حضور زنجان در جمع پنج استان برتر در جذب سرمایه گذار

با چه معیار و اندازه گیری زنجان جزو پنج استان برتر در جذب سرمایه گذار شناخته شده خدا عالم است؟ این چگونه برتری می باشد که بیکاری و تعطیلی واحد های تولیدی در زنجان در حال وقوع است؟ ...

به گزارش نسیم زنجان، کارشناسان و فعالان بازار ایران امروزه روز را عرصه سرمایه گذاری خارجی می دانند و کشوری را موفق می دانند که بتواند سرمایه های خارجی را به سمت خود جلب کرده و از این ره آورد بتواند اشتغال ایجاد نموده و چرخ صنعت خود را بچرخاند. همین امر را نیز می توان در داخل مرزهای جغرافیایی کشور ایران  برای استانهای کشور متصور بود.

یکی از راه های معمول جذب سرمایه گذار سفر به کشورهای هدف و صحبت رو در رو با سرمایه گذاران بالقوه خارجی در کشور مقصد می باشد تا بتوان از این طریق سرمایه را وارد کشور و صد البته وارد استان نمود. مسئولین عالی دولتی در استان زنجان نیز در پی همین امر هستند. معمولا استاندار به عنوان مقام عالی استان در قالب هیاتی که متشکل از فعالان اقتصادی و اشخاص حقیقی و حقوقی و بخش خصوصی و دولتی می باشد به کشورهای هدف سفر کرده و به رایزنی با سرمایه گذاران و مقامات متولی این امر مشغول می شوند.

نمونه اینگونه سفرها همین سفر اخیر استاندار زنجان به کشور روسیه بود که به همین بهانه صورت گرفت. در این که اینگونه اقدامات اجتناب ناپذیر است شکی نیست اما انچه در این ستون محل مطالبه است اینست که ره آورد این سفرها و رایزنی ها برای استان تا به امروز چه بوده است؟ آیا سرمایه گذاری خارجی از قبل این سفر ها و رایزنی ها وارد استان شده است؟ به عنوان نمونه به خبر زیر توجه کنید:” به گزارش خبرگزاری فارس از زنجان و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری زنجان، اسداله درویش امیری به دعوت رسمی استاندار چلیابینسک روسیه، در راس هیأت تجاری-اقتصادی به منظور تداوم همکاری‌های این استان با زنجان و بررسی زمینه توسعه همکاری‌های مشترک از ۱۸ لغایت ۲۱ مهر ماه به روسیه سفر کرد. جلسه با استاندار و مقامات عالی استان چلیابینسک روسیه، دیدار با سفیر جمهوری اسلامی ایران در این کشور، دیدار با بوریس دبرووسکی استاندار چلیابینسک روسیه و نیز بازدید از بزرگترین مرکز آی تی و پارک علم و فناوری چلیابینسک از دیگر برنامه‌های سفر استاندار زنجان، نماینده مردم ماهنشان در مجلس شورای اسلامی، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری و هیئت تجاری-اقتصادی ایران به روسیه بود.”

اینگونه دیدارها باید به انتقال تجربه و الگو برداری از کارهای موفق دیگران منجر شود اما به فرض وقوع چنین اتفاقی، در استان نمود ان را نمی بینیم. طرح ها و پروژه های شهری و استانی بر زمین مانده و اکثر این پروزه ها نیز بعد از شروع به کار و تخصیص اعتبار، در میانه راه با تبصره هایی به نام عدم کار کارشناسی مواجه می شوند. این سفرها زمانی قابل توجیه و صد البته موفق خواهد بود که بتواند همراه خود دانش، تکنولوژی، تجربه، خلاقیت و آورده ملموسی را به همراه داشته باشد وگرنه احتیاجی به اینگونه سفرها که معمولا با هزینه های حاشیه ای و جانبی نیز همراه است لازم و ضروری نمی باشد. هیات های تجاری که مدتهاست به ایران می آیند و می روند و متقابلا هیئت هایی نیز از ایران به کشورهای خارجی عزیمت می کنند آورده ای برای اقتصاد کشور نداشته است.

به طبع در مقیاس استانی نیز اینگونه سفرها در این شرایط نتیجه بخش نخواهد بود. فشارهای بین المللی، رکود در صنعت ایران، مشکلات مالیاتی، خلا های بانکی، عدم گردش نقدینگی در صنعت کشور و به روز نبودن امکانات و تکنولوژی های در حال استفاده همگی شرایطی را بوجود می آورد که اینگونه سفرها به نتایج دلخواه منتج نخواهد شد.

همانگونه که در اقتصاد استان نیز مشاهده می شود از هیات های سرمایه گذاری و استفاده از منابع مالی خارجی و احداث و راه اندازی کارخانجات و کارگاه هایی که با سرمایه گذاری خارجی و با امکانات و تکنولوژی مورد استفاده کشور مبدا در استان بخواهد به فعالیت و اشتغالزایی اقدام کند خبری نیست و همچنان به چند مورد انگشت شمار از شرکتهایی که با سرمایه خارجی مشغول به فعالیت هستند بسنده کرده ایم که همین کارخانجات نیز با مشکلات عدیده مالی مواجه هستند.

حال با چه معیار و اندازه گیری زنجان جزو پنج استان برتر در جذب سرمایه گذار شناخته شده خدا عالم است؟ این چگونه برتری می باشد که بیکاری و تعطیلی واحد های تولیدی در زنجان در حال وقوع است؟ بهتر است مسئولین محترم استان بعد از سفر و در بازگشت از رایزنی های تجاری – اقتصادی خود عملکرد واقعی و نتایج ملموس ان را به سمع و نظر مردم استان برسانند.